Anti-Theft system CrossPoint Fortus is designed for tough environments like DIY-stores and supermarkets, yet still with class and style.
Typical Features
| Technology | Radiofrequency |
| Frequency | 8.2MHz |
| Dimensions | 1.587m x 0.38m x 0.53m |
| Operation indication | Light |
| Alarm indication | Light and sound |
| Built in jamming devices | Antijammer, built in |
| Metaldetector | Yes, optional |
| Available colors | Grey, black |
| System contents | Reciever + Transmitter |
| Detection distance for hard tags* | 2.3 m |
| Detection distance for soft tags (labels)* | 1.85 m |
*Based on environment, the working distance can vary.
© 2026 "TechRetail" LLC.