| Technology | Radiofrequency |
| Frequency | 8.2MHz |
| Dimensions | 1.54m x 0.34m x 0.09m |
| Operation indication | Light |
| Alarm indication | Light and sound |
| Built in jamming devices | Antijammer, built in |
| Available colors | Grey, black |
| System contents | Reciever + Transmitter |
| Detection distance for hard tags* | 1.8 m |
| Detection distance for soft tags (labels)* | 1.6 m |
*Based on environment, the working distance can vary.
© 2026 "TechRetail" LLC.