| Technology | Acoustomagnetic |
| Operating Frequency | 58kHz |
| Dimensions | 1647x442x118mm |
| Operation Indication | Light |
| Alarm Indication | Light and sound |
| Built In Jamming Devices | Antijammer, built in |
| Built in Metal Detector | Yes, optional |
| Detection Distance for hard tags* | Up to 280cm |
| Detection Distance for soft tags (labels)* | Up to 240cm |
*Based on environment, the working distance can vary.
System Configuration
Mono

Dual

Split

Multi-Split

© 2026 "TechRetail" LLC.